rezerwacja noclegu cennik noclegu pl de

 

 

 

Balia – jak to robią w Japonii i Rosji?

SAUNA JAPOŃSKA – Sauną japońską ma swoje dwie podstawowe odmiany pierwszą jest enzymatyczna kąpiel w rozgrzewających suchych wiórach i jest to Cyprysowa Kąpiel Enzymatyczna. Drugą jest kąpiel w drewnianych baliach wypełnionych gorąca wodą połączona z relaksem w podgrzewanych ciepłych wiórach (niekoniecznie drzewa cyprysowego).

Do pierwszej kąpieli wykorzystuje się sprowadzane specjalnie z Japonii wiórki z drzewa życia – Cyprysu Hinoki, z dodatkiem otrębów ryżowych oraz specjalnej mieszanki enzymów pochodzących od owoców, warzyw i ziół. Ciepło wytwarzane jest podczas naturalnego procesu fermentacji, które pobudza cyrkulację krwi jednocześnie zapewniając natlenienie i wygładzenie skóry oraz poprawę jej ukrwienia dodatkowo ją pielęgnując. Mieszanka pyłu cyprysowego i enzymów przyspiesza metabolizm tkanek oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Otręby ryżowe, dzięki zawartości protein i minerałów, odżywiają skórę. Aromatyczny zapach drzewa Hinoki jest inhalacją, która wycisza i uspokaja.

Drugi rodzaj sauny japońskiej to zanurzanie się w gorącej wodzie umieszczonej w drewnianych baliach. Bali może być kilka z różną temperaturą wody osiągającą maksymalnie do 55ºC. Po gorącej pobudzającej krążenie krwi kąpieli kładziemy się do ciepłych (ale nie gorących wiórków, którymi jesteśmy przysypywani) i w nich odpoczywamy, gdzie temperatura naszego ciała stabilizuje się i następuje głębokie odprężenie. Zaletą tej sauny jest możliwość lokalizacji bali na zewnątrz pomieszczenia, gdzie chłodzimy się zimnym powietrzem, śniegiem albo po prostu wskakujemy do jeziora.

Sauna japońska to rytuał – rozpoczynamy naszą odnowę biologiczną podczas picia herbaty, która „oczyszcza nasz umysł ze zbędnych myśli” i przygotowuje nas do zabiegu.

 

BANIA RUSKA – zwykle mylona jest z drewnianą balią, a to dwie różne rzeczy. Tradycyjna bania ruska jest drewnianym osobnym budynkiem lub drewnianym pomieszczeniem. Sercem ruskiej bani jest prawdziwy piec, opalany drewnem, w którym nagrzewa się kamienie do czerwoności. Rozgrzanie bani trwa kilka godzin, w czasie których należy przygotować się do kąpieli pijąc gorące ziołowe herbatki z miodem lub innymi dodatkami, oczyszczając ciało i umysł z toksyn.

Ruska bania jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu. W bani siedzi się tak długo, aż pojawia się myśl, by się schłodzić.

Rytuał korzystania z bani polega na tym, że doprowadza się temperaturę powietrza do 120ºC polewając granitowe kamienie wodą zwiększając wilgotność powietrza do 10-30%. I tu zależy od rytuału, albo w pomieszczeniu bani, albo osobnym pomieszczeniu do odpoczynku chłoszcze się swoje ciało witkami. Witki brzozowe, jałowcowe lub pokrzywowe wprowadzają ciepło w nasze ciało na ok 3-4cm, rozszerzając przez to naczynia podskórne oraz uwalniając ciało od toksyn. Chłostanie stosuje się do momentu szczypania skóry, po czym schładzamy organizm od dołu i ponownie powtarzamy proces ogrzewania ciała. Podczas całego zabiegu następują duże skoki ciśnienia oraz przyspieszenie akcji serca. Ze względu na dużą utratę płynów z organizmu zaleca się korzystanie z osobnego pomieszczenia odpoczynku i uzupełnianie płynów (nie wodą a napojami ziołowymi).